Strona wykorzystuje pliki cookies, jeśli wyrażasz zgodę na używanie cookies, zostaną one zapisane w pamięci twojej przeglądarki. W przypadku nie wyrażenia zgody nie jesteśmy w stanie zagwarantować pełnej funkcjonalności strony!

Finał projektu „Śladami polskich minerałów stosowanych w jubilerstwie. Krzemień pasiasty - kamień optymizmu” w Muzeum Okręgowym w Sandomierzu


Podsumowaniem tytułowego projektu był wernisaż wystawy pokonkursowej „Forma i struktura w dialogu z biżuterią”, który odbył się na Zamku w Muzeum Okręgowym w Sandomierzu podczas „Nocy Muzeów” w sobotę 26 września 2020r. W wydarzeniu uczestniczyli znamienici goście ze strony Fundacji Rodziny Staraków: Członek Zarządu Pani Wiesława Giedrojć, Menadżer Projektu Spektra EDU Pani Małgorzata Chmielewska oraz Członek Zarządu Pan Grzegorz Kotowski, z Centrum Edukacji Artystycznej: Wicedyrektor Pani Iwona Skowron i Wizytator Pan Stanisław Maliszewski, znani i cenieni artyści: Pan Cezary Łutowicz, Pan Mariusz Pajączkowski, Pan Andrzej Wilk, z Akademii Sztuk Pięknych w Łodzi artysta i członek Polskiego Towarzystwa Gemmologicznego Dr Jarosław Kolec, znakomity szlifierz krzemienia pasiastego mgr inż. Andrzej Wilk oraz Burmistrz miasta Sandomierz Pan Marcin Marzec. Pan Burmistrz ufundował poczęstunek i upominki dla młodych uczestników projektu i jednocześnie bohaterów wieczoru. W spotkaniu towarzyszyła nam Dyrekcja Zespołu Szkół Plastycznych: Pan Edward Josefowski oraz Joanna Nowrot, którzy wspierali i koordynowali nasze działania. Nie zabrakło w tym szczególnym dla nas wydarzeniu nauczycieli oraz pracowników szkoły: Pani Olga Stawarska – współrealizator projektu, Pani Joanna Barnaś – Wójcik i Beata Hanslik Janiszewska – współpracujące podczas realizacji projektu, Pani Aneta Jurczyńska, Pani Bogna Nowotka, Pani Ewa Buczek, Pan Sebastian Maintok oraz rodzice naszych uczniów.
W pięknej renesansowo – barokowej piwnicy Sandomierskiego Zamku wernisaż zainaugurował Dyrektor Muzeum Pan Dr Dominik Kacper Płaza. W sali tej znajduje się jedyna na świecie kolekcja biżuterii z krzemieniem pasiastym. Przygotowaniem pięknej ekspozycji prac naszych uczniów zajęła się Pani Bożena Ewa Wódz - kustosz muzeum. W trakcie wernisażu padło wiele serdecznych słów w kierunku osób zaangażowanych podczas realizacji projektu niejednokrotnie wywołując ich wzruszenie. Pani Wiesława Giedrojć i Pan Grzegorz Kotowski podkreślili znakomite walory artystyczne i edukacyjne projektu.
Z okazji wernisażu i wystawy powstał unikatowy katalog zawierający oprócz prac uczniów komentarz i piękne słowa Pana Cezarego Łutowicza i Pana Jacka Maria Hohensee. Wystawę wzbogaciły plakaty i fotogramy. Dodatkowym i niespotykanym wcześniej elementem, który powstałby w sytuacji pandemii i zamkniętych wcześniej muzeów przybliżyć prace uczniów była wystawa wirtualna oparta o film. Autorzy wszystkich prac wystawianych w muzeum otrzymali pamiątkowe dyplomy oraz upominki.
Autorami Biżuterii prezentowanej na wystawi są: Martyna Przegendza, Martyna Gniado, Julia Gąsior, Oliwia Musiał, Zofia Augustyniak, Patrycja Mucha, Klaudia Dudzik, Dominika Ziemiańska, Dominik Gocyła, Daniel Wojtasik, Agata Gozdecka, Alicja Kania, Aleksandra Skrzypek, Zuzanna Sichma, Mateusz Rzepecki, Maja Jakóbczak, Dominika Siegert, Karolina Woźnicka, Wiktoria Strączywilk, Wiktoria Rudawska, Angelika Kmiecik.
Zestaw brosz „Krzemienne pejzaże” autorstwa Martyny Przegendzy oraz wisior „Loneliness” autorstwa Dominika Gocyły zostały wyróżnione i włączone do zbiorów Muzeum Okręgowego w Sandomierzu, do jedynej na świecie kolekcji biżuterii z krzemieniem pasiastym. Zestaw pierścieni „Synteza” autorstwa Martyny Gniado został wyróżniony nagrodą Dyrektora Zespołu Szkół Plastycznych w Katowicach. W opinii artystów prace wszystkich uczestników projektu wyróżniają się interesującą formą, precyzją wykonania oraz swobodą połączenia szlachetnego metalu z graficznym, malarskim kamieniem.
Bardzo serdecznie zachęcamy i zapraszamy do odwiedzenia Zamku królewskiego w Sandomierzu, w którym obecnie mieści się Muzeum Okręgowe. Wystawa prac naszych uczniów, będzie tam prezentowana do końca października.

Gratulujemy!